Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

International Symposium & International Student Workshop-3nd Edition

A treia ediție a Simpozionului Internațional de Matematici Interdisciplinare și a Workshop-ului Internațional de Matematici Interdisciplinare pentru studenți

ISIM & ISWIM

26-28 iunie 2024

Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București – Centrul de Cercetare și Instruire în Tehnici Inovative de Matematici Aplicate în Inginerie ”Traian Lalescu” (CiTi) în colaborare cu Academia Tehnică Militară „Ferdinand I” , cu  sprijinul Societăţii de Științe Matematice din România, al Facultății de Științe Aplicate-Departamentul de Metode și Modele Matematice, precum și al Facultății de Inginerie Industrială și Robotică organizează cea de-a treia ediție ISIM & ISWIM – Simpozionul Internațional de Matematici Interdisciplinare și Workshop-ul Internațional de Matematici Interdisciplinare pentru studenți, care se va desfășura la Universitatea Politehnica din București, în perioada 26 – 28 iunie 2024.

Scopul principal al evenimentului este acela de a reuni cercetători, seniori și juniori, elevi și studenți într- un dialog comun în domeniul Matematicilor Aplicate cu impact în toate domeniile științelor inginerești, precum și din alte domenii fundamentale care utilizează instrumentul matematic, pentru a identifica teme de cercetare, a realiza schimb de experiență, bune practici.

Vor fi și dezbateri privind cercetarea cât și educația matematică, cu accent pe discutarea problemelor metodologice și promovarea unor tehnici matematice inovatoare cu o aplicație largă în diferite domenii.

Componenta ISWIM este dedicată exclusiv studenților, pentru a dezvolta și promova tehnici inovatoare de matematici aplicate în inginerie în vederea formării și stimulării cercetării, colaborării științifice între toate instituțiile relevante atât din țară, cât si din străinătate.

Ceremonia de deschidere a evenimentului va avea loc în data de 26 iunie la ora 9:30 în Sala Senatului UNSTPB.

Vor participa în calitate de Keynote Speakers:

҉ Mostafa ADIMY, INRIA, Lyon, France

҉ Paul BOGDAN, University of Southern California, USA

҉ Dan CÎMPEAN, Romanian National Cyber Security Directorate

҉ Ioannis DASSIOS, University College Dublin, Ireland

҉ Jerzy GAWINECKI, Military University of Technology, Warsaw, Poland

҉ Radu GOLOGAN, National University of Science and Technology POLITEHNICA Bucharest, Romania

҉ Rob HAELTERMAN, Royal Military Academy, Brussels, Belgium

҉ Marius LEORDEANU, National University of Science and Technology POLITEHNICA Bucharest, Romania

҉ Marina MARCHISIO CONTE, University of Turin, Italy

҉ Andrei NEGUȚ, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland

҉ Carla PINTO, Polytechnic University of Porto, Portugal